top of page

Historia straży

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zarzeczu działała bezpośrednio po II Wojnie Światowej. Z tego czasu pozostała konna sikawka oraz zapiski w dokumentach sprawozdawczych z 1974r., które mówią o fakcie istnienia jednostki. Do lat 80. XX w. nastąpiła przerwa działalności.
Reaktywacja OSP w Zarzeczu miała miejsce w 1987 r. Za datę wznowienia działalności przyjęto dzień 15 stycznia 1987 r. Założycielami na nowo utworzonej OSP byli Janusz Nawrocki i Stanisław Młynarski. Jej odrodzenie łączyło się z inicjatywą budowy Domu Ludowego wraz z częścią przeznaczoną na remizę OSP. W tym czasie w pobliżu Domu Ludowego budowano też zbiornik przeciwpożarowy. Przy zbiorniku funkcjonował blaszany garaż – w nim przechowywano sprzęt strażacki.
Pierwszym prezesem reaktywowanej OSP został druh Marcin Powęska. Nowo wybrany zarząd podjął skuteczne starania o pozyskanie lekkiego samochodu pożarniczego z motopompą i niezbędnym sprzętem pożarniczym.
W 1992 r. w zarzeckiej jednostce OSP zawiązana została orkiestra dęta, która obecnie skupia 23 muzyków. Orkiestrze przewodzi druhna Mirosława Barylska.
Kolejnym prezesem został wybrany druh Jan Sroka, który przy udziale komendanta miejsko-gminnego OSP druha Mariusza Czecha czynił intensywne starania o nabycie samochodu gaśniczego ze zbiornikiem wodnym. W 2001 r. w wyniku szerokich działań poszukiwawczych i zapewnieniu środków w budżecie Gminy i Miasta Nisko wymienieni druhowie udali się do likwidowanej zakładowej zawodowej straży pożarnej w Bielawie koło Wałbrzycha na licytację używanych samochodów pożarniczych. Dla OSP w Zarzeczu zakupiono ciężki samochód gaśniczy JELCZ 004, który w kolejnych latach poddano karosażowi oraz dla OSP w Nowosielcu drugi samochód średni 244.
Działalność społeczna strażaków była coraz wyraźniej zauważana w środowisku i regionie. W 2002 r. OSP Zarzecze została gospodarzem Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych dla MDP i OSP z terenu niżańskiego. W tym roku również została utworzona Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Gospodarzem zawodów MDP OSP w Zarzeczu była jeszcze dwukrotnie w 2008 i 2012 r.
W 2004 r., w czasie zebrania OSP w Zarzeczu samorząd Miasta i Gminy Nisko przekazał jednostce motopompę.
Dnia 2 października 2004 r. została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG). W 2008 r. zakupiono samochód marki Ford Transit, który zastąpił wysłużonego GLM-8 Żuk. Przy OSP coraz aktywniej działała drużyna młodzieżowa.
Na przestrzeni lat działalność ratowniczo-gaśnicza Osp rozwijała się. Strażacy coraz częściej uczestniczyli w akcjach gaśniczych i likwidacji innych klęsk żywiołowych, nieśli pomoc poszkodowanym przez powódź w 2010 r.
W 2012 r. strażacy OSP w Zarzeczu współorganizowali dwudniowy „Piknik strażacki”, na który złożyły się: sobota – 26 maja – zawody powiatowe MDP wg regulaminu CTiF, niedziela – 27 maja uroczystość nadania sztandaru dla OSP Zarzecze. W tym dniu jednostka odznaczona została również brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”.
W dniu 28 listopada 2012 r. w Sali Domu Kultury w Zarzeczu Julian Ozimek – ówczesny Burmistrz Gminy i Miasta Nisko uroczyście przekazał zakupiony sprzęt jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Nisku i w Zarzeczu.
Nabycie nowego sprzętu możliwe było głównie dzięki uzyskaniu dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz zabezpieczeniu środków na ten cel w budżecie Gminy i Miasta Nisko. Łączn wartość zakupionych pomp do pompowania wody zabrudzonej oraz węży tłocznych i ssawnych wyniosła ok. 20 600 zł.
W kolejnych latach jednostka aktywnie uczestniczyła w działaniach na rzecz niesienia ratunku. Jednostka MDP przestała aktywnie działać.
Od 2016 do 2017 r. zarząd OSP Zarzecze na czele z Prezesem Andrzejem Weberem czynili starania o uzyskanie nowego samochodu lekkiego. Jak można było przeczytać w piśmie skierowanym do władz Gminy i Miasta Nisko ówczesny lekki samochód Ford Transit nie nadawał się do użytkowania, przez co OSP Zarzecze mogło przestać kwalifikować się do KSRG, w którym wymagane jest posiadanie minimum dwóch samochodów.
Skutki tego pisma można było zobaczyć 30 kwietnia 2017 r. podczas obchodów powiatowego dnia strażaka został przekazany dla OSP Zarzecze lekki samochód Fiat Ducato Maxi, który otrzymał imię Stanisław.
Kolejne lata były dobrym okresem dla jednostki, która dalej aktywnie działała dzięki pozyskiwaniu nowych funduszy oraz nowych druhen druhów. W młodzieżowej jednostce było aktywnych od 3 do 6 osób.
Dnia 29 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste podpisanie umowy na zakup średniego samochodu gaśniczego dla naszej jednostki. Koszt całkowity zakupu wyniósł 720 000 zł; w tym 500 000 – środki Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości, 220 000 zł – środki własne Gminy i Miasta Nisko. W uroczystości tej uczestniczyli: Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Starosta Powiatu niżańskiego Robert Bednarz, Wiceburmistrz Zbigniew Kotuła, Skarbnik gminny Maria Nabrzeska, Radni Rady Miejskiej w Nisku w tym m.in. Józef Sroka. Oraz Druhowie OSP Zarzecze.
Nasza jednostka w tym czasie aktynie uczestniczyła również w zawodach OSP, na które regularnie się przygotowuje i jeździ.
Samochód GBA MAN jednostka OSP Zarzecze odebrała z fabryki MotorTruck dnia 14 stycznia 2020 r. wstępnie uroczystość przekazania i poświęcenia miała odbyć się 15 lutego 2020 r., jednak ze względu na stan epidemiologiczny impreza ta została przeniesiona.
10 lipca 2020 r. odbyło się uroczyste przekazanie samochodu GBA MAN, który już przed tym wydarzeniem zdążył odbyć swój pierwszy wyjazd ze względu na odmówienie posłuszeństwo wysłużonego JELCZA, który służył przeszło 20 lat. Podczas uroczystego przekazania i poświęcenia pojazdu brali udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Komendant KP PSP Nisko Krzysztof Skrzypek, delegacja przedstawicieli Nadleśnictwa Rozwadów i Rudnik nad Sanem, a także delegacje z Ochotniczych Straży Pożarnej z Niska i Nowosielca oraz druhny i druhowie OSP Zarzecze. Poświęcenia samochodu dokonał ks. Jan Rokosz.
Na początku kwietnia 2022 r. reaktywowano do działania Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, dzięki staraniu członków MDP, którzy działali w poprzednich latach, oraz uprzejmości prezesa OSP Zarzecze Andrzeja Webera, który został opiekunem tej jednostki. Duża część młodzieży jak i dzieci z Zarzecza jak i okolicznych miejscowości zgłosiła się do jednostki.
Kolejnym wydarzeniem w życiu OSP Zarzecze, było podjęcie przez władz gminy, iż samochód GCBA JELCZ w związku z atakiem Rosji na Ukrainie zasili szeregi jednostki straży w mieście partnerskim Gminy Nisko. Samochód ten dnia 6 czerwca 2022 r. otrzymała straż w Gorodku, czyli miejscowości współpracującej z Gminą i Miastem Nisko. Przekazanie samochodu dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, druh Mariusz Patrzyk oraz druhna Paulina Ślusarczyk. Oprócz samochodu gaśniczego nasza jednostka w 2023 roku przekazała na Ukrainę autobus oraz bus. Nasza jednostka oprócz pomocy w postaci samochodów stale pomaga w przewozie na Ukrainę pomocy humanitarnej w postaci: żywności, leków, środków higieny, ubrań, latarek, piecyków grzewczych, sprzętu do samochodów gaśniczych.

bottom of page